Олександр Запишний: «Україна запізнилася, адже ринок ВДЕ виявився швидшим»

EDS – український холдинг з горизонтальною інтеграцією, який пропонує власні технології та компетенції в проєктуванні, будівництві та експлуатації об’єктів енергетики. Компанія працює в Україні з 2010 року. Випускає технологічне електрообладнання під власним брендом і спеціалізується на будівництві об’єктів інфраструктури й енергетики, в тому числі й об’єктів ВДЕ в форматі EPC-контрактора. З 2010 року ЕDS побудувала 1,2 ГВт потужностей ВДЕ, зокрема 350+ мВт СЕС побудовано з 2017 року, 400 + ПС і ТП побудовано і реконструйовано з 2010 року та 376 МВт склала електрична частина вітропарків.

 

Олександр Запишний, засновник групи компаній ЕDS, відповів на актуальні питання IB Centre стосовно стану та перспектив розвитку галузі відновлюваної і, зокрема, сонячної енергетики в Україні, а також про діяльність та плани EDS.

Олександре, вітаємо! У зв’язку із весняною заявою американського президента Джо Байдена про інвестиції розміром близько 2 трильйонів доларів, весь світ очікує на бум розвитку відновлюваної енергетики і сонячної, зокрема. Як Ви вважаєте, чи позначиться цей процес на українському ринку, адже вважається, що наш нещодавній бум вже пішов на спад?

 

 • Доброго дня! Так, заява американського президента позначиться на українському ринку відновлюваної та сонячної енергетики. Більш того, вона вже має вплив. Наразі ми бачимо, що виробники та постачальники обладнання фокусуються на інших ринках фактично оминаючи Україну. Ціни на обладнання зростають, підвищуються ціни на сонячні панелі. Ми маємо економіку, яка з одного боку погіршується через зниження «зеленого» тарифу, а з іншого боку – підвищується собівартість через зростання цін на комплектуючі. І все це досить суттєво впливає на стагнуючий ринок відновлюваної енергетики. Але хотів би зазначити, що головним чинником, який на відміну від світу, сповільнює процес розвитку альтернатив в Україні є непослідовна політика нашої держави. Нам потрібна більш виважена політика. Бо спочатку розробляються закони, потім вони впроваджуються, маємо бум «альтернативця», а після певного періоду змінюються правила гри. Звичайно це нікому не подобається. Україна дуже запізно почала знижувати «зелений» тариф і пообіцяла те, що не може виконати – це проблема виключно роботи наших політиків, а ніяк не альтернативки. І якраз таки заява Джо Байдена дасть поштовх до щорічного зростання нових потужностей ВДЕ, які вже побудовано та які будуються по всьому світу. Україна в цьому сенсі пасе задніх. І тут є 2 причини: перша – відсутність нормальної політики і непослідовність нашої держави, друга – технологічна проблема, яка стосується балансування. Останню треба було вирішувати всі попередні роки паралельно з впровадженням нових потужностей. Україна запізнилася, адже ринок виявився швидшим, ніж державна машина, через що тепер маємо економічні та технічні проблеми. В цей час світ вже має великий досвід і знаходить механізми щодо того, яким чином впроваджувати нові технології менш болісно та більш ефективно. Зокрема, ціна на електроенергію на міжнародних ринках, де будуються об’єкти альтернативної енергетики, набагато нижча ніж в Україні. Навіть при вартості 6-8 євроцентів на національному ринку сонячна енергетика буде досить ефективною, але інвестор туди не піде, бо є великі політичні ризики. Тому чекати на бурхливу динаміку в Україні, не дивлячись на великі інвестиції з боку США і заяви американського президента, не варто.

 

Олександре, які, на Вашу думку, кроки варто зробити українському уряду, щоб максимально скористатися очікуваною світовою тенденцією на розвиток відновлюваних джерел енергії?

 

 • По-перше, треба бути послідовними – це найголовніше правило. На сьогоднішній день, Україна не повністю розрахувалася з боргами минулого року і ми не впевнені, що зможе закрити їх до кінця 2021 року. Якщо влада домовилася виконувати Меморандум, сонячники зі свого боку знизили ціни на 15%, змінилися правила гри і вже немає «зеленого» тарифу для сонячних станцій більше 1 мВт, тоді держава повинна виконувати свої зобов’язання, які на себе взяла. По-друге, держава повинна змінити політичний механізм: впровадити стимулюючі чинники під ту стратегію і під ті цілі, які є у частині енергетики і в альтернативній енергетиці зокрема. Немає чіткої політики і чіткої стратегії. Все, що є – це декларація про продовження руху у напрямку декарбонізації. Але насправді чіткого плану дій, яким чином це робити, ми поки що не бачимо. Можливо найближчим часом ситуація зміниться на краще. Держава постійно відкладає питання щодо впровадження нових правил гри тим самим, вводячи ринок у стагнацію. Щоб максимально скористатися очікуваною світовою тенденцією, треба бути послідовними. Потрібно почати виконувати існуючі правила гри, потім досить ретельно і зважено підійти до нових технологічних і цінових питань. Важливо підключити до цього процесу ринок, який вже має певний досвід і може дати професійний фідбек щодо вирішення цих питань. В Україні є багато компаній з власними якісними продуктами, які дозволяють покращити балансування енергосистеми. Є низка рішень, які можна впровадити, тим самим стабілізувати ринок і дати йому можливість розвиватися.

Які можливості ринку сонячної енергетики, на Вашу думку, найменш використані гравцями ринку? Чого не вистачає?

 

 • Гравці ринку не можуть собі дозволити будувати великі потужності з тих причин, які я наводив вище. Залишилося не так багато ринків. Один з них – дахові сонячні електростанції, які можуть використовуватись як на отримання «зеленого» тарифу, так і для власного споживання. Останнє – це основний тренд. Чому це цікаво? Бо вартість електричної енергії для юридичних осіб фактично дорівнює вартості «зеленого» тарифу. Тому економічно доцільно використовувати сонячну енергію для власних потреб. Наприклад, на власному виробництві EDS Power є дахова СЕС. Вона працює за «зеленим» тарифом. Коли буде спостерігатись динаміка з перевантаженнями системи, з відключеннями тощо, то СЕС буде мати можливість витрачати частину енергії для власних потреб без «зеленого» тарифу. Така ситуація є актуальною і цікавою для оптимізації витрат для багатьох підприємців: ритейлерів, девелоперів, великих потужних підприємств, які мають об’єкти нерухомості. Інша тенденція – «зелені» сертифікати. Євросоюз збирається впроваджувати з 1 січня 2023 року введення ввізного мита для тієї продукції, яка не має підтвердження про її «чисте» виробництво завдяки «зеленій» енергії. Це стимулюючий фактор для підприємств, які поки що використовують енергоресурси з традиційних джерел на те, щоб диверсифікуватися і отримувати електричну та інші види енергії саме з альтернативних джерел. Такий сценарій буде мати подвійний характер. По-перше, вже зараз економічно обґрунтовано використання альтернативних джерел для власного споживання. По-друге, буде мати місце комерційний чинник, який дозволить залишатися або поширювати свою присутність на тих європейських ринках, куди наші підприємства хочуть постачати свою продукцію.

 

З огляду на реалії сьогодення, який Ваш прогноз розвитку сонячної енергетики в Україні та світі на найближчі півроку-рік?

 

 • Революційних зрушень ні на світовому ринку, ні на національному я не бачу. Світовий ринок буде продовжувати зростати в обсягах будівництва і виробництва електричної енергії з альтернативних джерел. Український ринок, на жаль, продовжить стагнувати. Доки не буде нових правил гри, суттєва ситуація на цьому ринку не зміниться.

 

В одному з інтерв’ю Ви сказали, що запорука Вашого успіху – одержимість своєю справою. Чи маєте Ви досі той самий рівень запалу та наснаги, з яким заснували компанію EDS?

 

 • Життя рухається по спіралі. Коли я зі своєю командою починали працювати, ми рухались вперед, розвивали бізнес і кожного разу виходили на новий етап, бо в той час бізнес потребував зовсім інших компетенцій і вимагав від нас навчання і відповідності високого рівня. Ми так і робили – вчилися. Це давало нам змогу виходити на новий рівень. Ситуація повторювалася, бізнес зростав і ми знову починали вчитися. У такому режимі працюємо вже 10 років. Кожен новий етап дуже цікавий. Він потребує багато енергії та відповідальності, але вся ця новизна, відсутність стагнуючих процесів у компанії, які можуть викликати нудьгу та відсутність енергії, нам допомагають. В нас завжди багато нових викликів, дій, рішень, продуктів, ринків, клієнтів тощо, тому наснаги нам не позичати. Є концепція розвитку на найближчі 10 років і великі амбітні плани на майбутнє. За 10 років наш бізнес досяг показових результатів і один з них – 30-40 млн євро прибутку на рік. І в нас є амбіції ще більше розвивати цей бізнес до півмільярда, можливо, навіть до мільярда євро на рік. Запалу вистачить мінімум на 10 років.

 

З огляду на нинішні реалії, які плани має компанія EDS в нових умовах? Можливо, Ви готуєте нові продукти або послуги?

 

 • Ринок альтернативної енергетики, особливо сонячної, зараз невеликий. Ми присутні на цих ринках і продовжуємо інвестувати. В нас є близько 20-ти цікавих проєктів, які пропонуємо інвесторам, декілька з них вже реалізовуються і, не дивлячись на ринкові складнощі, інвестори залишаються працювати з нами. Також реалізовуємо невеликі проєкти, які кредитуються банками, бо EDS – це надійний і стабільний партнер, який довго працює на ринку і відповідає за свої дії. Ми працюємо чесно, а нам довіряють. Відповідно у нас є можливості рухатися далі у цих складних умовах. Ми також активно працюємо в мережах по вітру. Реалізовували проєкти у найбільших вітропарках нашої країни: у Запорізькій, Одеській та Херсонській областях. У вітровій енергетиці ведемо перемовини з провідними гравцями галузі щодо співпраці і виконання нами підрядних робіт на найвищому рівні, як це робить EDS. Розглядаємо повноцінний вихід на зовнішні ринки і вже маємо певний досвід роботи у Польші, де збудували близько 15 проєктів по 1 мВт. Прагнемо відновити роботу на міжнародній арені і продовжити роботу у Грузії, Азербайджані, Узбекистані та Туркменістані. Сподіваємося, що найближчим часом там будуть цікаві проєкти, в яких компанія ЕDS зможе прийняти участь. Потрібно дослідити ще багато ринків, але через 1-2,5 роки маємо амбітну ціль – стати відомою компанією у статусі міжнародного гравця. Також розглядаємо ще один напрямок для розвитку – В2С. Плануємо почати з продажу сонячних панелей, накопичувачів енергії, інверторів, енергозберігаючих світлодіодних ліхтарів та світильників, а також хочемо запропонувати В2С ринку такі продукти як електробайки, електровелосипеди, електроскутери та інші види електричного транспорту. Якщо цей проєкт буде успішний, то реалізуємо ще й виробництво цієї продукції. В нас є план і ми вже придбали ділянку землі для будівництва повноцінного підприємства. В нас є мрія – побудувати підприємство по будівництву технологічного електротранспорту і стати українським виробником електромобілів. Це ті напрями, в яких ми будемо рухатися найближчим часом.

 

Що змінилось в компанії з початком пандемії? Які нові опції для пристосування до нового світу з’явились у EDS?

 

 • Як мені здається, В2В сектор набагато менше постраждав від пандемії у порівнянні з В2С. У В2В секторі у нас не було значного спаду, адже ми не закривали підприємства, а навпаки – продовжували працювати і весь 2020 рік відпрацювали досить добре. Наша компанія продала і реалізувала продукцію сумарно майже на 50 млн доларів і цього року продовжуємо тримати високу планку, не дивлячись на наслідки пандемії. Частина нашої команди під час пандемії працювала віддалено, а в офісах продовжував робити топ-менеджмент. В результаті стало зрозуміло, що багато процесів, пов’язаних з менеджментом, можна виконувати дистанційно і тому ввели деякі ноу-хау. Зокрема, в EDS Project майбутнім колегам ми будемо пропонувати роботу на фрілансі. Це дасть нам кілька переваг:
 1. Економія офісної площі, енергоресурсів, витрат, пов’язаних з роботою бізнесу.
 2. Можливість більш швидкого масштабування і розширення географії виконання робіт.
 3. Можливість залучити міжнародних фахівців, які можуть запропонувати і впровадити нові стандарти та нову культуру щодо виконання проєктів.

Ми виходимо за рамки проєктування енергетичних об’єктів і почали для себе освоювати архітектурне проєктування. Компанія EDS вважається передовим проєктувальником у секторі енергетики.

EDS – це компанія європейських стандартів. Скажіть, будь-ласка, з якими викликами доводиться стикатись в Україні компаніям, які прагнуть працювати за високими світовими стандартами якості?

 

 • Так, EDS – це компанія європейських стандартів. Ми намагаємося впроваджувати різні системи та процеси, які б допомагали нам підвищувати якість та керованість нашої продукції, але не все нам вдається. Вдаємося до експериментів, шукаємо найбільш вдалу і адекватну модель для того, щоб можна було рухатися далі і зростати по 30-50% на рік, як це було і до тепер. Динаміка зростання компанії EDS Engineering була набагато швидшою і більшою, ніж динаміка зростання бізнесів конкурентів і ринку в цілому. Саме тому ми перетворилися на впливового гравця у сталій енергетиці.
 • Багато бізнесів і клієнтів не хочуть переплачувати за якісний продукт. Це велика проблема. Замовник хоче отримати якісний, інноваційний і технологічний продукт за мінімальну ціну. Місія EDS – формувати у споживача, зокрема й у великих підприємствах культуру споживання, експлуатації, формування вимог, раціонального обчислення між капітальними витратами на реконструкцію та новим будівництвом об’єктів енергетики у своїх бізнесах. Це питання потрібно розглядати комплексно. Європейці не обирають виконавців за принципом «дешевше-краще». В нашій галузі потрібно ретельно вивчати реальні технічні можливості підрядника, реальні технічні характеристики продукції, потрібно аналізувати умови, в яких ця продукція виробляється, гарантійний та післягарантійний сервіс, стандарти, за якими вироблено продукцію, щоб мати можливість вберегти себе від простоїв. Інколи ми нічого не заробляємо, але працюємо з клієнтом, щоб дати йому можливість оцінити переваги і різницю між якісним та неякісним обладнанням. Компанія EDS – партнер німецької компанії TÜV, яка сертифікує всі великі бізнеси у всьому світі і в нашій країні також. За останні 5-6 років співпраці з TÜV, на останньому підтвердженні нашого сертифікату, експерти відзначили високу якість процесів, які у нас відбуваються. Головне – позитивна динаміка. Зростає бізнес, зростає якість процесів, а це означає, що рівень процесу виробництва, поставки, обслуговування продукції, а також процесу обслуговування клієнтів підвищується і знаходиться під контролем сертифікованих фахівців. Наше нове підприємство, яке ми нещодавно побудували за європейськими стандартами, працює на енергозберігаючих технологіях та альтернативній енергетиці. На даху промислового хабу ми побудували сонячну станцію потужністю 670 кВт з інверторною потужністю 470 кВт. І все це дає нам можливість впевнено рухатися далі, не дивлячись на турбулентність на ринку енергетики. Я впевнений, що ми її подолаємо. Сподіваюсь, держава, чиновники, фахівці, спеціалісти знайдуть оптимальні рішення аби ринки змогли ефективно працювати і розвиватися. Бажаю всім гравцям на ринку альтернативної енергетики наснаги!

Компанія EDS стала Гігават спонсором події CISOLAR 2021 & IBES 2021, 10-ї Конференції та Виставки Сонячної Енергетики та Систем Накопичення Енергії Центральної та Східної Єворпи, яка відбулась 6-8 липня у Києві та онлайн.

CISOLAR – це головні Конференція та Виставка сонячної енергетики не лише в Україні, а й в Центральній та Східній Європі. Заснована в 2011 році, CISOLAR стала головним місцем зустрічей для учасників світового та місцевого ринку, діловою платформою та індикатором розвитку сонячної галузі на ринках Європи, що розвиваються.

 

Контакти компанії ЕДС:

Телефон: +380 66 610 21 10

Email: info@eds-ltd.com.ua

Сайт: eds-ltd.com.ua

 

Організаційний комітет CISOLAR & IBES 2021:

Email: cisolar@ibcentre.org

Сайт: ibcentre.org